• Regulamin Wolontariatu

Szkoły Podstawowej nr 369

im. A.B. Dobrowolskiego

Regulamin opracowany na podstawie Prawa oświatowego, ustawy z 24 kwietnia o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 i 21 sierpnia 2019.

I. Postanowienia ogólne

• Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

• Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy uczeń wszędzie tam, gdzie jest potrzebna różnego rodzaju pomoc.

• Wolontariat ma za zadanie pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

• Wolontariusze świadczą wolontariat w ramach Szkolnego Klubu Wolontariusza ( dalej: SKW ). Opiekę nad Klubem sprawują wyznaczeni przez Dyrektora Szkoły nauczyciele, którzy czuwają nad tym, aby działalność SKW była zgodna ze Statutem Szkoły i Regulaminem Klubu oraz prowadzi pracę formacyjną członków Klubu. Opiekunowie SKW zajmują się sprawami organizacyjnymi, są łącznikami między uczniami i Dyrekcją Szkoły.

II. Cele i sposoby działania

• Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz zaangażowanie ich do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym.

• Zwiększanie wrażliwości na potrzeby innych ( cierpienie, samotność, choroby, niepełnosprawność, ubóstwo ).

• Kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich.

• Rozwijanie empatii i zrozumienia.

• Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.

• Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

• Zdobywanie doświadczeń w nowych dziedzinach.

• Angażowanie się na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

• Wspieranie charytatywnych inicjatyw społeczności szkolnej

• Promocja idei wolontariatu w szkole.

III. Wolontariusze

• Wolontariuszem może zostać każdy uczeń, który pragnie służyć innym.

• Uczeń, który chce zostać członkiem Szkolnego Klubu Wolontariusza musi być uczniem z klas od czwartej do ósmej.

• Działalność Klubu opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.

• Członkowie Klubu mogą podejmować pracę w wymiarze, który nie utrudni im nauki i pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych.

• Członek Klubu kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.

• Członek Klubu wywiązuje się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań.

• Członek Klubu systematycznie uczestniczy w pracach i spotkaniach Klubu

w celu uzyskania informacji o planowanych działaniach.

• Każdy członek Klubu stara się aktywnie włączyć w działalność Klubu oraz wykorzystując swoje zdolności i doświadczenie zgłaszać własne propozycje i inicjatywy.

• Każdy członek Klubu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, godnie reprezentować swoją szkołę oraz być przykładem dla innych.

• Udział w działaniach Klubu poza terenem szkoły wymaga odrębnej pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego.

• Szkolny Klubu Wolontariusza wybiera z pośród swoich członków przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego.

IV. Nagradzanie wolontariuszy

• Wolontariusze mogą być nagrodzeni poprzez:

- wyrażenie uznania słownego,
          - pozytywna uwaga do dziennika szkolnego​,
          - dyplom uznania,

- otrzymanie tytułu wolontariusza roku na danym poziomie ,

- zaświadczenie o świadczeniu wolontariatu, które upoważnia wychowawcę do wpisu na świadectwie szkolnym w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia/uczennicy.

• Zaświadczenie o świadczeniu wolontariatu otrzymują wolontariusze, którzy w klasach IV – VIII przepracowali co najmniej 40 godzin wolontariatu począwszy od roku szkolnego 2023/2024.

• Uczniowie klas VII i VIII w roku szkolnym 2023/2024 i 2024/2025 podlegają odrębnym przepisom, tzn.

- uczniowie klas VII muszą wykonać co najmniej 20 godzin wolontariatu

- uczniowie klas VIII zobowiązani są do udziału w co najmniej trzech działaniach wolontariackich po trzy godziny.

4. Za świadczenie wolontariatu nie uznaje się ofiarowywanie darów rzeczowych na wszelkiego rodzaju zbiórki. Za ten czyn, uczeń – darczyńca otrzymuje pozytywną uwagę do dziennika oraz możliwość podwyższenia oceny z zachowania.

5. Poświadczeniem działalności wolontariackiej jest dzienniczek działań ucznia – wolontariusza, który znajduje się w teczce wychowawcy klasy. Dzienniczek ucznia-wolontariusza jest to karta A4 składająca się z następujących rubryk: data zaangażowania, miejsce zaangażowania, rodzaj działania, liczba godzin, podpis koordynatora, podpis ucznia.

V. Opiekun

1. Do obowiązków Opiekuna należy:

- planowanie działalności i harmonogram działań Szkolnego Klubu Wolontariusza,

- podział zadań i wspieranie wykonywanych świadczeń przez wolontariuszy,

- nawiązywanie współpracy z zewnętrznymi organizatorami wolontariatu,

- ustalanie terminów spotkań SKW,

- informowanie dyrekcji i pracowników szkoły o działaniach SKW,

- dokumentowanie działań w dzienniczku działań ucznia - wolontariusza,

- dbanie o wystawianie zaświadczeń o wykonaniu świadczeń wolontariackich i odnotowanie tego na świadectwach szkolnych.