Rady dla rodziców
Wspieranie rozwoju mowy dziecka - rady dla rodziców.
Praca w gabinecie logopedycznym nie wystarczy, by dziecko mogło prawidłowo rozwijać umiejętności komunikacyjne.
Środowisko szkolne i domowe stwarzają doskonałe warunki do powtarzania, utrwalania poznanych podczas ćwiczeń z logopedą zasad poprawnej artykulacji.
Poniższe wskazówki wyjaśnią, jak wprowadzać ćwiczenia artykulacyjne do codziennych czynności:
- Ważne, aby mówić do dziecka jak najwięcej powoli i wyraźnie. Komentować, co aktualnie robimy lub prosimy dziecko, by nazywało przedmioty z najbliższego otoczenia. (Pamiętajmy, aby przesadnie nie używać zdrobnień w rozmowie z dzieckiem).
- Zwracajmy uwagę na to, aby dziecko w miarę możliwości koncentrowało wzrok na rozmówcy.
- Zachęcajmy do rozmów, wyrażania emocji, chwalmy za każdą reakcję głosową.
- Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, nie przerywajmy, nie wyśmiewajmy nieudanych prób nawiązywania komunikacji. Stwarzajmy atmosferę życzliwości i spokoju niech dziecko wie, że zostanie wysłuchane i zrozumiane.
- Prowokujmy, jak najwięcej sytuacji, w których dziecko ma szansę na wypowiedź. Zadawajmy pytania, powtarzajmy trudne wyrazy. Należy jednak uważać, aby go nie zniechęcić, nie poprawiajmy nagminnie nieprawidłowych form i nie wymagajmy nienagannej artykulacji po zaledwie kilku próbach.
- Wiadomo, jak ważne w życiu każdego człowieka są książki. Zatem czytajmy dziecku, lub zachęcajmy do samodzielnego czytania
- Zwracajmy uwagę na własną wymowę, dzieci uczą się przez naśladowanie.
- Dostrzegaj i odpowiednio wzmacniaj każdy sukces dziecka, nie szczędź pochwał i nagród.
- Wykonujmy z dzieckiem śmieszne miny przed lustrem, ćwiczenia artykulacyjne to materiał do doskonałej wspólnej zabawy z dzieckiem.
- Zwracajmy uwagę na prawidłowe oddychanie dziecka czy odbywa się ono torem nosowym przy zamkniętej jamie ustnej.
- Wykonuj z dzieckiem starannie i systematycznie zadane przez logopedę ćwiczenia, dzięki temu szybciej zobaczycie efekty terapii logopedycznej.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwoju mowy dziecka, czy nieprawidłowości w wymowie zawsze warto zwrócić się do logopedy😊